Submissions

Submissions on the Local Government Act Review Discussion Paper have now closed.

Thank you to everyone who has participated in the submission process. The submissions received are available below and will inform the development of the Local Government Act Review Directions Paper which will be released in 2016.

There will be further opportunities to make a submission on the directions paper and get involved in public forums on the review throughout 2016.

Please note that the views expressed in submissions are those of the authors and do not reflect the views of the Department of Environment, Land, Water and Planning.

  1. Horsham Rural City Council
  2. The Essential Points
  3. Committee for Bellarine Inc.
  4. Casey Residents & Ratepayers Association
  5. Kids By The Bay Children’s Centre
  6. Chris Curtis
  7. Philip Star
  8. Cr Fern Summer
  9. Angela K
  10. Dr Rosetta Manaszewicz
  11. 1 resident = 1 vote
  12. Whitehorse City Council
  13. Kevin La Fontaine
  14. Maroondah City Council
  15. Audrey Yallop
  16. Bendigo Domain Village
  17. Craig Pierce
  18. Knox City Council
  19. Karen and Danny Ellis
  20. Pamela Dear
  21. Kevin Woff
  22. Roderick Vance
  23. Dr Jackie Watts, Councillor Melbourne City Council
  24. Bendigo Retirement Village
  25. Chris Teitzel, A/CEO Greater Shepparton City Council
  26. Victorian Aboriginal Heritage Council
  27. Greater Geelong City Council
  28. Warren Wealands
  29. Colin Burns
  30. Roy Travis
  31. Bass Coast Shire Council
  32. Alec Sandner
  33. Association of Consulting Surveyors Victoria (ACSV)
  34. Alan Getley
  35. Whittlesea City Council
  36. Port Phillip City Council
  37. Carlton Residents Association
  38. Victorian Electoral Commission
  39. John Glazebrook
  40. Cr Darryn Lyons, Mayor City of Greater Geelong
  41. Martin Lira
  42. Robyn Erica Schmidt
  43. Tony Hooper
  44. Surf Coast Shire Council
  45. Iris Bowman
  46. Chris and Glenda Barratt
  47. Northern Grampians Shire Council
  48. J Wilson
  49. Philip Star
  50. Tony
  51. Banyule City Council
  52. Stonnington City Council
  53. Brian Oates JP
  54. Meerkin & Apel Lawyers
  55. Boroondara City Council
  56. Eastern Region Group
  57. LGPro Procurement Special Interest Group
  58. Margaret Anderson
  59. The Point Cook Retirement Village
  60. David Hopkirk
  61. Residents of Retirement Villages Victoria
  62. Merrindal Routley
  63. Springthorpe Retirement Village
  64. Jill Edmonds
  65. Ron Pringle
  66. Mieke Van Besouw
  67. H.C. & J.E. Limpens
  68. Rodolfo Nuti
  69. Michael McKenzie
  70. Yvonne Campbell
  71. The Institute of Internal Auditors
  72. Melbourne South Yarra Residents Groups Inc.
  73. Bedford Heights Estate Residents Association Inc.
  74. Bedford Heights Estate Residents' Committee
  75. Rt Hon Robert Doyle Lord Mayor of Melbourne
  76. Kensington Retirement Village
  77. Save Moonee Ponds Inc.
  78. Northern Alliance for Greenhouse Action
  79. Matthew Nickson
  80. Trevor Ryan
  81. Gannawarra Shire Council
  82. Beryl Beel
  83. Mount Alexander Shire Council
  84. Local Government Spatial Reference Group
  85. Victorian Spatial Council
  86. Eastern Alliance for Greenhouse Action
  87. Better local Government Association Inc.
  88. Manningham City Council
  89. Joe Lenzo
  90. Syndicate of CEOs of Regional Library Corporations
  91. Revenue Management Association (RMA)
  92. Melbourne City Council
  93. Victorian Local Governance Association (VLGA)
  94. Vaughan Duggan
  95. John Phair
  96. Golden Plains Shire Council
  97. Marisa Goding
  98. North & West Melbourne Association Inc.
  99. Greater Shepparton City Council
  100. Keith Fagg
  101. Norma J Morris
  102. Joan Donovan
  103. Cr Karin Orpen, Knox City Council
  104. Greater Bendigo City Council
  105. Goulburn Valley Regional Library Corporation
  106. Committee for Geelong
  107. Victorian Association of Forest Industries
  108. Cr Rohan Leppert, Melbourne City Council
  109. Anita Voros
  110. Australian Services Union, Victorian and Tasmanian Authorities and Services Branch
  111. John Muzyk, Bayside City Council
  112. Brimbank City Council, Wyndham City Council and Mooney Valley City Council
  113. Hopeful
  114. Resilient Melbourne
  115. Dawn Jones
  116. Eastern Regional Libraries Corporation
  117. Victorian Ombudsman
  118. The Geelong Chamber of Commerce
  119. Glenelg Shire Council
  120. Alan
  121. Domenic Isola, CEO Hume City Council
  122. John Watson, Chair of Administrators Brimbank City Council
  123. Inner South Metropolitan Mayors’ Forum
  124. Justin
  125. Daniel Gerrard
  126. Coalition of Resident and Business Associations
  127. LGPro
  128. Mainstreet Australia
  129. Melton City Council
  130. Moira Shire Council
  131. Macedon Ranges Residents’ Association Inc.
  132. Murrindindi Shire Council
  133. Melbourne Water
  134. Landowners of 175-199 and 201-219 Ironbark Road
  135. Adjungbilly Pty Ltd
  136. Paul Caine
  137. Pyrenees Shire Council
  138. Robin McLiesh
  139. Snickers
  140. Victorian Farmers Association
  141. Save Our Suburbs Inc.
  142. South Gippsland Shire Council
  143. Russell Smith, Saturn Corporate Resources Pty Ltd
  144. Corangamite Shire Council
  145. Ellen Csar
  146. Leslie Rosenblatt
  147. Joy
  148. Mitchell Shire Council
  149. Maria Poletti
  150. Glen Eira City Council
  151. Victorian Chamber of Commerce
  152. West Wimmera Shire Council
  153. Graham Jolly
  154. Roger Gardner
  155. Cr Stephen Hart, Colac Otway Shire Council
  156. Yarra City Council
  157. Southern Grampians Shire Council
  158. Moreland City Council
  159. Nillumbik Shire Council
  160. Indigo Shire Council
  161. Frankston City Council
  162. Central Goldfields Shire Council
  163. East Gippsland Shire Council
  164. Bayside City Council
  165. Cr Coral Ross, Boroondara City Council
  166. Cr Matthew Kirwan, Greater Dandenong City Council
  167. Cr Michael Neoh, Warrnambool City Council
  168. Cr Tom Melican, Banyule City Council
  169. Craig Niemann, CEO Greater Bendingo City Council
  170. Municipal Association of Victoria (MAV)
  171. South East Councils Climate Change Alliance Inc.
  172. Friends of the Shepparton Library
  173. Glen Eira Environment Group
  174. Jenni Bransgrove
  175. Cr Bo Li, Darebin City Council
  176. Suzanne M Ryder
  177. Newton Gatoff
  178. Maree Williams
  179. Jim Walker
  180. Jeannette Johanson
  181. Joan and Gary Hayman
  182. Marthas Point Retirement Village Residents Committee
  183. John Henry
  184. FinPro
  185. Chris Erlandsen
  186. Hawthorn ALP Branch
  187. Ian Hundley
  188. Mary-Lou Howie
  189. Yarriambiack Shire Council
  190. Cr Peter Cox, Greater Bendigo City Council
  191. Ratepayers Victoria Inc, Monash Ratepayers Inc, Knox Ratepayers Association and the Chinese Australian Accord
  192. HIA
  193. Proportional Representation Society of Australia
  194. Property Council of Australia
  195. Maribyrnong City Council
  196. Cardinia Ratepayers & Residents Association
  197. Concord Place, Brookland Greens, Cranbourne
  198. Craig Walters
  199. Cr Sebastian Klein, Hepburn Shire Council
  200. Trevor Dance
  201. Irene Buck
  202. VicTrack
  203. J Burridge, Hilda Collins, Rob Harrison, Steve Johns, Jan Johns, Sandra Bligh, Stuart Bligh, Evan Jones, Jennifer Jones, Margaret O'Dowd, Anne Bonello, Anthony Bonello, Allan P Bellmont, Jennifer Bellmont, Thomas Perrett, Susan Perrett, Kevin Krahe, Maureen Rundell, David Rundell, Reg Burridge, Georgina Wilma Wailes, Shirley Garratt, Alan Woodman, Patricia Woodman, Roslyn Brown, Ian Brown, Jasper William Lewin, Joan Pearson, Graeme Paul, Lance Allen, Marg Allen, Delys Gourley, Kevin Gourley, Douglas Godleman, Patricia P Godleman, Pauline Lowe, Thomas Walker, Carol Walker, Janette Temple, Alan Temple, Bev Chrystie, William Chrystie, Wendy YayPinsent, Donald Pinsent, Lynette Ritson, Teresa Schiesser, Karl Schiesser, Shirley Fry, Gisela Holm, John Hadley, Marlene Kimpton, Norm Kimpton, Stephen Owens, Joan Owens, Colin Price, Patricia Price, Lorraine Leahy, Ken Merrey, Pat Merrey, Gillian Waterman, Lois Chesser, Barbara Read, Lillian Ivy Watts, Ronald Thomas, Margaret Thomas, Peter Johns, Don Mays, Heather Mays, John L Scott, Margaret Hadley, Fay Smith, Carol Rourke, John Rourke, Anne Jansen, Edward Buckingham, Evelyn Buckingham, Graham Garratt, Barbara Thompson, Frank Zaccaria, Ann Zaccaria, Gerard Pearson, Peter Field, Anne Field, Geraldine Ostwald, Dawn Claffey, Darryl Claffey, Peter Douglas, Sandra Douglas, Kevin John Canning, Patricia Joyce Canning, Cliff Mitchell, Chris Harrison, Stan Ford, Diane Fitt, Maurice Fitt, Ingeborg Gungl, Kay Hunnam, Ray Hunnam, Annette Varley, George McMurtry, Gwendolyn Ann Chitts, Jennifer Paterson, Kevin Leahy, Michael Drohan, Kathleen Drohan, W Helliar, Helen Helliar, Dorothy Young, Russell Charles, Heather Charles, Norm Hart, Verona Hart, Lorraine McLellan, A McLellan, Jantina Patterson, James Patterson, D. Cashion, Noel Cashion, Joan Roper, Glenys Brittain, Rhonda Gratton, Keith Gratton, Fay Irwin, Ian Roper, Ruth Hoobin, Kaye Hammond, Peter Craig, Janice Molineaux, Lyn Smith, Brian Smith, Nerida Rutt, Lillian Ormandy, Patricia Matthew, Barbara Elliott, Brunhilde Krix, John Mrage, Mavis Mrage, Hildegare Hopf, Beverley Paterson, Betty Golledge, Edwin James Golledge and Valerie Burston
If your submission is not displayed above please email local.government@delwp.vic.gov.au or call (03) 9948 8537.

Submissions on the Local Government Act Review Discussion Paper have now closed.

Thank you to everyone who has participated in the submission process. The submissions received are available below and will inform the development of the Local Government Act Review Directions Paper which will be released in 2016.

There will be further opportunities to make a submission on the directions paper and get involved in public forums on the review throughout 2016.

Please note that the views expressed in submissions are those of the authors and do not reflect the views of the Department of Environment, Land, Water and Planning.

  1. Horsham Rural City Council
  2. The Essential Points
  3. Committee for Bellarine Inc.
  4. Casey Residents & Ratepayers Association
  5. Kids By The Bay Children’s Centre
  6. Chris Curtis
  7. Philip Star
  8. Cr Fern Summer
  9. Angela K
  10. Dr Rosetta Manaszewicz
  11. 1 resident = 1 vote
  12. Whitehorse City Council
  13. Kevin La Fontaine
  14. Maroondah City Council
  15. Audrey Yallop
  16. Bendigo Domain Village
  17. Craig Pierce
  18. Knox City Council
  19. Karen and Danny Ellis
  20. Pamela Dear
  21. Kevin Woff
  22. Roderick Vance
  23. Dr Jackie Watts, Councillor Melbourne City Council
  24. Bendigo Retirement Village
  25. Chris Teitzel, A/CEO Greater Shepparton City Council
  26. Victorian Aboriginal Heritage Council
  27. Greater Geelong City Council
  28. Warren Wealands
  29. Colin Burns
  30. Roy Travis
  31. Bass Coast Shire Council
  32. Alec Sandner
  33. Association of Consulting Surveyors Victoria (ACSV)
  34. Alan Getley
  35. Whittlesea City Council
  36. Port Phillip City Council
  37. Carlton Residents Association
  38. Victorian Electoral Commission
  39. John Glazebrook
  40. Cr Darryn Lyons, Mayor City of Greater Geelong
  41. Martin Lira
  42. Robyn Erica Schmidt
  43. Tony Hooper
  44. Surf Coast Shire Council
  45. Iris Bowman
  46. Chris and Glenda Barratt
  47. Northern Grampians Shire Council
  48. J Wilson
  49. Philip Star
  50. Tony
  51. Banyule City Council
  52. Stonnington City Council
  53. Brian Oates JP
  54. Meerkin & Apel Lawyers
  55. Boroondara City Council
  56. Eastern Region Group
  57. LGPro Procurement Special Interest Group
  58. Margaret Anderson
  59. The Point Cook Retirement Village
  60. David Hopkirk
  61. Residents of Retirement Villages Victoria
  62. Merrindal Routley
  63. Springthorpe Retirement Village
  64. Jill Edmonds
  65. Ron Pringle
  66. Mieke Van Besouw
  67. H.C. & J.E. Limpens
  68. Rodolfo Nuti
  69. Michael McKenzie
  70. Yvonne Campbell
  71. The Institute of Internal Auditors
  72. Melbourne South Yarra Residents Groups Inc.
  73. Bedford Heights Estate Residents Association Inc.
  74. Bedford Heights Estate Residents' Committee
  75. Rt Hon Robert Doyle Lord Mayor of Melbourne
  76. Kensington Retirement Village
  77. Save Moonee Ponds Inc.
  78. Northern Alliance for Greenhouse Action
  79. Matthew Nickson
  80. Trevor Ryan
  81. Gannawarra Shire Council
  82. Beryl Beel
  83. Mount Alexander Shire Council
  84. Local Government Spatial Reference Group
  85. Victorian Spatial Council
  86. Eastern Alliance for Greenhouse Action
  87. Better local Government Association Inc.
  88. Manningham City Council
  89. Joe Lenzo
  90. Syndicate of CEOs of Regional Library Corporations
  91. Revenue Management Association (RMA)
  92. Melbourne City Council
  93. Victorian Local Governance Association (VLGA)
  94. Vaughan Duggan
  95. John Phair
  96. Golden Plains Shire Council
  97. Marisa Goding
  98. North & West Melbourne Association Inc.
  99. Greater Shepparton City Council
  100. Keith Fagg
  101. Norma J Morris
  102. Joan Donovan
  103. Cr Karin Orpen, Knox City Council
  104. Greater Bendigo City Council
  105. Goulburn Valley Regional Library Corporation
  106. Committee for Geelong
  107. Victorian Association of Forest Industries
  108. Cr Rohan Leppert, Melbourne City Council
  109. Anita Voros
  110. Australian Services Union, Victorian and Tasmanian Authorities and Services Branch
  111. John Muzyk, Bayside City Council
  112. Brimbank City Council, Wyndham City Council and Mooney Valley City Council
  113. Hopeful
  114. Resilient Melbourne
  115. Dawn Jones
  116. Eastern Regional Libraries Corporation
  117. Victorian Ombudsman
  118. The Geelong Chamber of Commerce
  119. Glenelg Shire Council
  120. Alan
  121. Domenic Isola, CEO Hume City Council
  122. John Watson, Chair of Administrators Brimbank City Council
  123. Inner South Metropolitan Mayors’ Forum
  124. Justin
  125. Daniel Gerrard
  126. Coalition of Resident and Business Associations
  127. LGPro
  128. Mainstreet Australia
  129. Melton City Council
  130. Moira Shire Council
  131. Macedon Ranges Residents’ Association Inc.
  132. Murrindindi Shire Council
  133. Melbourne Water
  134. Landowners of 175-199 and 201-219 Ironbark Road
  135. Adjungbilly Pty Ltd
  136. Paul Caine
  137. Pyrenees Shire Council
  138. Robin McLiesh
  139. Snickers
  140. Victorian Farmers Association
  141. Save Our Suburbs Inc.
  142. South Gippsland Shire Council
  143. Russell Smith, Saturn Corporate Resources Pty Ltd
  144. Corangamite Shire Council
  145. Ellen Csar
  146. Leslie Rosenblatt
  147. Joy
  148. Mitchell Shire Council
  149. Maria Poletti
  150. Glen Eira City Council
  151. Victorian Chamber of Commerce
  152. West Wimmera Shire Council
  153. Graham Jolly
  154. Roger Gardner
  155. Cr Stephen Hart, Colac Otway Shire Council
  156. Yarra City Council
  157. Southern Grampians Shire Council
  158. Moreland City Council
  159. Nillumbik Shire Council
  160. Indigo Shire Council
  161. Frankston City Council
  162. Central Goldfields Shire Council
  163. East Gippsland Shire Council
  164. Bayside City Council
  165. Cr Coral Ross, Boroondara City Council
  166. Cr Matthew Kirwan, Greater Dandenong City Council
  167. Cr Michael Neoh, Warrnambool City Council
  168. Cr Tom Melican, Banyule City Council
  169. Craig Niemann, CEO Greater Bendingo City Council
  170. Municipal Association of Victoria (MAV)
  171. South East Councils Climate Change Alliance Inc.
  172. Friends of the Shepparton Library
  173. Glen Eira Environment Group
  174. Jenni Bransgrove
  175. Cr Bo Li, Darebin City Council
  176. Suzanne M Ryder
  177. Newton Gatoff
  178. Maree Williams
  179. Jim Walker
  180. Jeannette Johanson
  181. Joan and Gary Hayman
  182. Marthas Point Retirement Village Residents Committee
  183. John Henry
  184. FinPro
  185. Chris Erlandsen
  186. Hawthorn ALP Branch
  187. Ian Hundley
  188. Mary-Lou Howie
  189. Yarriambiack Shire Council
  190. Cr Peter Cox, Greater Bendigo City Council
  191. Ratepayers Victoria Inc, Monash Ratepayers Inc, Knox Ratepayers Association and the Chinese Australian Accord
  192. HIA
  193. Proportional Representation Society of Australia
  194. Property Council of Australia
  195. Maribyrnong City Council
  196. Cardinia Ratepayers & Residents Association
  197. Concord Place, Brookland Greens, Cranbourne
  198. Craig Walters
  199. Cr Sebastian Klein, Hepburn Shire Council
  200. Trevor Dance
  201. Irene Buck
  202. VicTrack
  203. J Burridge, Hilda Collins, Rob Harrison, Steve Johns, Jan Johns, Sandra Bligh, Stuart Bligh, Evan Jones, Jennifer Jones, Margaret O'Dowd, Anne Bonello, Anthony Bonello, Allan P Bellmont, Jennifer Bellmont, Thomas Perrett, Susan Perrett, Kevin Krahe, Maureen Rundell, David Rundell, Reg Burridge, Georgina Wilma Wailes, Shirley Garratt, Alan Woodman, Patricia Woodman, Roslyn Brown, Ian Brown, Jasper William Lewin, Joan Pearson, Graeme Paul, Lance Allen, Marg Allen, Delys Gourley, Kevin Gourley, Douglas Godleman, Patricia P Godleman, Pauline Lowe, Thomas Walker, Carol Walker, Janette Temple, Alan Temple, Bev Chrystie, William Chrystie, Wendy YayPinsent, Donald Pinsent, Lynette Ritson, Teresa Schiesser, Karl Schiesser, Shirley Fry, Gisela Holm, John Hadley, Marlene Kimpton, Norm Kimpton, Stephen Owens, Joan Owens, Colin Price, Patricia Price, Lorraine Leahy, Ken Merrey, Pat Merrey, Gillian Waterman, Lois Chesser, Barbara Read, Lillian Ivy Watts, Ronald Thomas, Margaret Thomas, Peter Johns, Don Mays, Heather Mays, John L Scott, Margaret Hadley, Fay Smith, Carol Rourke, John Rourke, Anne Jansen, Edward Buckingham, Evelyn Buckingham, Graham Garratt, Barbara Thompson, Frank Zaccaria, Ann Zaccaria, Gerard Pearson, Peter Field, Anne Field, Geraldine Ostwald, Dawn Claffey, Darryl Claffey, Peter Douglas, Sandra Douglas, Kevin John Canning, Patricia Joyce Canning, Cliff Mitchell, Chris Harrison, Stan Ford, Diane Fitt, Maurice Fitt, Ingeborg Gungl, Kay Hunnam, Ray Hunnam, Annette Varley, George McMurtry, Gwendolyn Ann Chitts, Jennifer Paterson, Kevin Leahy, Michael Drohan, Kathleen Drohan, W Helliar, Helen Helliar, Dorothy Young, Russell Charles, Heather Charles, Norm Hart, Verona Hart, Lorraine McLellan, A McLellan, Jantina Patterson, James Patterson, D. Cashion, Noel Cashion, Joan Roper, Glenys Brittain, Rhonda Gratton, Keith Gratton, Fay Irwin, Ian Roper, Ruth Hoobin, Kaye Hammond, Peter Craig, Janice Molineaux, Lyn Smith, Brian Smith, Nerida Rutt, Lillian Ormandy, Patricia Matthew, Barbara Elliott, Brunhilde Krix, John Mrage, Mavis Mrage, Hildegare Hopf, Beverley Paterson, Betty Golledge, Edwin James Golledge and Valerie Burston
If your submission is not displayed above please email local.government@delwp.vic.gov.au or call (03) 9948 8537.